Zaštita prava u javnim nabavkama regulisana je članom 204. do 227. Zakona o javnim nabavkama („Sl. glasnik RS“, br. 91/2019), koji je počeo da se primenjuje 01.07.2020. godine (u daljem tekstu: zakon).
Imajući u vidu da se odredbe koje se odnose na zaštitu prava u izvesnoj meri razlikuje u odnosu odredbe prethodnog zakona („Sl. glasnik RS“, br. 124/2012, 14/2015, 68/2015), u daljem tekstu će biti više reči o ovom postupku.
Postupak zaštite prava u javnim nabavkama se pokreće podnošenjem zahteva za zaštitu prava, kojim se ukazuje na povrede propisa. Postupak zaštite prava čine:
Ustupanje zaposlenih u Republici Srbiji regulisano je Zakon o agencijskom zapošljavanju („Sl. glasnik RS“, br. 86/2019). Do donošenja ovog propisa pitanje ustupanja zaposlenih nije bilo zakonski uređeno, iako je Republika Srbija još 2013. godine potvrdila Konvenciju Međunarodne organizacije rada br. 181 o privatnim agencijama za zapošljavanje.
Zakon o agencijskom zapošljavanju (u daljem tekstu: zakon) počeo je da se primenjuje 01.03.2020. godine.
Nasrtljiva poslovna praksa, iako zakonom zabranjena, predstavlja veoma čestu pojavu u današnje vreme. Verovatno ste se često susreli sa telefonskim pozivima trgovaca koji Vam nude različitu robu i usluge. Pored ovoga, uobičajena pojava je i ubacivanje reklamnih flajera u sandučiće, ali i slanje reklamnih mejlova. U svim ovim slučajevima, trgovci nude različitu robu i usluge.
Naravno, nikome od trgovaca niste dali adresu, broj telefona ili adresu el. pošte. Takođe, niste dali ni saglasnost za slanje bilo kakvih reklamnih poruka i materijala.
Dana 30.07.2019. godine stupili su na snagu Zakon o trgovini („Sl. glasnik RS“, br. 52/2019) i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o elektronskoj trgovini („Sl. glasnik RS“, br. 41/2009, 95/2013 i 52/2019). Iz tog razloga će u narednom tekstu biti više reči o najvažnijim izmenama ovih propisa.
Najviše pažnje, sa aspekta prava potrošača, izazvao je novi ZAKON O TRGOVINI. Najvažnije novine ovog zakona odnose se na daljinsku trgovinu, prodajne podsticaje i prikrivenu kupovinu.
Zaštita od mobinga, odn. zlostavljanja na radu regulisana je Zakonom o sprečavanju zlostavljanja na radu („Sl. glasnik RS“, br. 36/2010) i Pravilnikom o pravilima ponašanja poslodavaca i zaposlenih u vezi sa prevencijom i zaštitom od zlostavljanja na radu („Sl. glasnik RS“, br. 62/2010).
Iako zakon koristi termin zlostavljanje na radu u praksi se više koristi drugi termin – mobing, od engleske reči mobbing (nasrnuti u masi, navaliti na nekoga).
Medijacija je postupak mirnog, vansudskog rešavanja sporova. Ovaj postupak ima brojne prednosti, od kojih su za strane u postupku verovatno najvažnije brzina i troškovi postupka, ali ne bi trebalo zanemariti poverljivost, dobrovoljnost, očuvanje i unapređenje međusobnih odnosa strana u postupku.
Međutim, bez obzira na sve prednosti u odnosu na sudski postupak, medijacija nije naišla na širu primenu. Upravo iz tog razloga usvojen je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sudskim taksama, koji je stupio na snagu 01.01.2019. godine. Novine koje donosi ovaj zakon odnose se na medijaciju i sudske takse, odn. na oslobađanje od plaćanja sudskih taksi u parničnom postupku ukoliko se spor reši medijacijom.
Suđenje u razumnom roku, odn. zaštita ovog prava, regulisana je Zakonom o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, koji je stupio na snagu 01.01.2016. godine. Navedenim zakonom je propisano da pravo na suđenje u razumnom roku ima:
Zakon o parničnom postupku (u daljem tekstu: ZPP), kao poseban postupak, reguliše postupak izdavanja platnog naloga, o čemu će biti više reči u daljem tekstu.
Postupak izdavanja platnog naloga se pokreće TUŽBOM kojom se traži izdavanje platnog naloga, s tim što ZPP u čl. 455. stav 3. predviđa da sud može izdati platni nalog iako tužilac u tužbi nije predložio izdavanje platnog naloga, a ispunjeni su svi uslovi za njegovo izdavanje.
Zakonsko izdržavanje je regulisano Porodičnim zakonom, a odnosi se na izdržavanje:
Zakonsko izdržavanje predstavlja pravo i dužnost članova porodice, s tim što zakon izričito propisuje da odricanje od prava na izdržavanje nema dejstvo (član 8. Porodičnog zakona).